V roce 2024 dojde k významným změnám v oblasti nezabavitelných částek v České republice. Tento článek přináší důležité informace pro všechny, kteří se ocitli v situaci exekuce nebo insolvence.


Co se Mění?

Od ledna 2024 dojde k poklesu nezabavitelných částek, což má přímý dopad na dlužníky. Základní nezabavitelná částka na dlužníka klesne na 12.705 Kč, což představuje pokles o 933 Kč. Pro každou vyživovanou osobu v domácnosti se částka sníží na 3.176 Kč, což je o 234 Kč méně. Limitní, neboli plně zabavitelná částka, se změní na 28.585,50 Kč, což je o 2.100 Kč méně než dříve.


Důvody Změn

Tyto změny jsou důsledkem ukončení mimořádného navýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo zavedeno v reakci na vysoké ceny energií.


Jak to Ovlivní Dlužníky?


Dlužníkům bude z výplaty odvedeno více peněz na úhradu jejich dluhů. Konkrétní výše srážek závisí na několika faktorech, včetně typu pohledávky, výše příjmu a počtu vyživovaných osob v rodině.


Využijte Naši Kalkulačku

Pro snadný výpočet vaší nezabavitelné částky využijte naši online kalkulačku. Stačí zadat čistý měsíční příjem, počet vyživovaných osob a typ pohledávky, a kalkulačka vypočítá, kolik v