Případ osobního bankrotu Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla může přepsat historii českého insolvenčního práva. Dlužníci totiž podle EJO dlouhodobě porušují prakticky všechny zásady oddlužení!
Osobní bankrot má být nadějí pro ty, kteří chtějí poctivě začít znovu a zároveň splatit co nejvíce svým věřitelům. Jenže v případě Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla se z něj stává učebnicový případ zneužívání systému.
Podle stanoviska Evropské organizace pro spravedlnost (EJO), která předložila soudu obsáhlé důkazní materiály, se jedná o první známý případ v Česku, kdy dlužníci dlouhodobě a systematicky porušují téměř všechny povinnosti v rámci oddlužení. Konkrétně jsou jim kladeny za vinu:
- zamlčování majetku a příjmů,
- neplnění informačních a spolupracujících povinností,
- účelové chování, které odporuje principu poctivého záměru,
- a naprostá absence jakékoli skutečné snahy o uspokojení věřitelů.
„Tohle není běžný případ selhání. Tohle je modelový příklad toho, jak osobní bankrot nemá vypadat. Dlužníci selhali prakticky ve všem, v čem selhat lze,“ komentuje EJO.
Možné důsledky: konkurz, exekuce, trestní rovina
Pokud soud návrhu EJO vyhoví a schválené oddlužení zruší, Přikrylovi ztratí jakoukoli ochranu, kterou jim režim osobního bankrotu dosud poskytoval. Hrozí jim:
- okamžitá přeměna řízení na konkurz, tedy zpeněžení celého majetku,
- ztráta nároku na prominutí zbytku dluhů, které budou dál vymáhány,
- možné trestní důsledky v případě, že bude prokázáno vědomé maření insolvenčního řízení nebo poškozování věřitelů.
Tento případ bude zřejmě precedentem pro budoucí přístup soudů k podobnému jednání. Ukáže se, že ani osobní bankrot není bezbřehým nástrojem bez odpovědnosti.
EJO odmítá osobní bankroty Kateřiny Přikrylové a PaedDr. Oldřicha Přikryla – Nejzávažnější porušení poctivého záměru s množstvím důkazů - Centrální registr dlužníků
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.