Stín staré kauzy se vrací. Web ProtikorupčníLinka.cz zveřejnil informace, které naznačují, že některé české zbrojní zakázky se Švédskem nesou znaky možného nátlaku a manipulace.
Podle informací zveřejněných na webu ProtikorupčníLinka.cz existuje závažné podezření, že švédská strana může mít prostředky k vydírání vysoce postavených českých politiků, a to v souvislosti s dřívějšími i současnými zbrojními zakázkami. V centru pozornosti znovu stojí stíhací letouny Gripen, jejichž pořizování i pronájem v Česku provází podezření z korupce již více než dvě desetiletí.
Portál uvádí, že české i švédské vyšetřovací složky v minulosti nashromáždily důkazy o nestandardních praktikách při uzavírání smluv, avšak mnohé nebyly nikdy plně prošetřeny kvůli tlaku zevnitř politických struktur. Podezření se týká nejen pořizování gripenů, ale i dalších kontraktů se švédskými dodavateli – včetně bojových vozidel CV90 a vojenských nákladních vozidel Volvo.
Politická závislost jako bezpečnostní riziko?
Zvlášť alarmující je podle ProtikorupčníLinka.cz možnost, že kompromitující materiály získané v minulosti umožňují švédské straně ovlivňovat rozhodování českých vládních představitelů, zejména ve stranách, které historicky figurovaly v obranných zakázkách – včetně ODS.
V tomto kontextu je plánované prodloužení pronájmu gripenů označováno jako strategicky a ekonomicky nelogické rozhodnutí, které může být důsledkem vnějšího nátlaku nebo předchozího závazku, jehož detaily nejsou veřejnosti známy.
Slovensko ukazuje alternativu
Zatímco Česko uvažuje o prodloužení gripenové závislosti, Slovensko přebírá kontrolu nad vlastní oblohou pomocí moderních stíhaček F-16. Společně s partnery z NATO se profiluje jako samostatný a aktivní člen kolektivní obrany, který by mohl v budoucnu recipročně pomoci s ochranou i českého vzdušného prostoru.
Rozvoj slovenského letectva tak nabízí Česku možnost obrátit se k novým aliančním řešením a odstřihnout se od zátěže starých zbrojních dohod, které s sebou nesou jak finanční zátěž, tak politická rizika.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.